Věda nás baví

Interactive and fun camps and clubs for children

Jak si vyrobit skákající velikonoční vajíčko?

28.03.2015

Vážení rodiče,

ve čtvrtek, pátek a pondělí (17.4. - 21.4.) mají děti velikonoční prázdniny. Vědecké kroužky se v tyto dny nekonají. Děti však o žádné lekce nepřijdou, kroužky budou pouze posunuty na následující týden.

Vybrali jsme pro Vás 3 pokusy, které si s dětmi o Velikonocích můžete vyzkoušet.

 • Jak si vyrobit gumové velikonoční vajíčko, které skáče?

  Uvařené vajíčko dáme do hrníčku s octem a další den ocet znovu vyměňujeme. Ocet rozpustí skořápku, ale zůstane vám gumové vajíčko, které může při pádu z menší výšky dokonce skákat.
 • Jak postavit vajíčko na jeho širším konci?

  Pokud budeme hodně šikovní a použijeme tajnou přísadu, můžeme zaskočit tímto snadným pokusem ostatní. Na stole si připravíme malou hromádku soli a umístíme na ni opatrně vajíčko, aby stálo. Pak opatrně sůl odfoukneme. Pár zrníček, která drží vajíčko, pod ním celkem nepozorovaně zůstane, a tak to vypadá, že stojí samo.
 • A jak ho protáhnout hrdlem lahve?

  Zapálený proužek papíru hodíme do láhve. Vejce položíme špičkou do jejího otvoru a počkáme, až papír dohoří. Vejce se pak vtáhne do láhve "samo". Je vhodné mít vejce tzv. "na hniličku", vařené asi 5 minut, které je ještě dost elastické. Vejce vařené méně než 5 minut by naopak bylo příliš měkké a pravděpodobně by se roztrhlo. Hrdlo láhve má mít průměr asi 2/3 průměru vejce. Osvědčily se mi skleněné láhve od kečupu. Hořící papír ohřívá vzduch v láhvi, který se rozpíná, a uniká mezi stěnou láhve a lehce položeným vejcem ven. Vejce funguje jako záklopka. Mimo to vzniká při hoření vodní pára a oxid uhličitý. Vodní pára kondenzuje při styku se stěnami láhve, oxid uhelnatý se rozpouští ve vzniklé vodě. Když proužek papíru přestane v láhvi hořet, ochladí se zbylý vzduch v láhvi, vznikne podtlak a vejce je konečně vtaženo dovnitř.

  ​Zdroj: http://fyzmatik.pise.cz/870-pokusy-s-vajicky.html

Přejeme Vám krásné Velikonoce!

Tým VĚDA NÁS BAVÍ 

Need help? Email us at info@vedanasbavi.cz

cancel
helpline kroužky

Můžeme Vám pomoci?

Nedaří se Vám dokončit přihlášku? Pokud máte problém, neváhejte nás kontaktovat:

Email: info@vedanasbavi.cz