Věda nás baví

Interactive and fun camps and clubs for children

ČERVNOVÝ ZPRAVODAJ

09.07.2014

Milí příznivci vědy,

víte, co nás všechno čeká tyto prázdniny? Čtěte dále a dozvíte se o právě započaté vědecké táborové misi, novinkách ve vědeckých kroužcích i dalších zajímavostech ze světa vědy. 

TÁBOR VĚDECKÉ LÉTO

Mise od pravěku k člověku, od člověka k robověku začíná

30. června odstartovaly první turnusy táborů VĚDECKÉ LÉTO. Malí vědci se vydali na dobrodružnou vědeckou misi. Zvládnou ji? O jejich postupu vás budeme pravidelně informovat. Fotky z mise naleznete ve fotogalerii. Nejste ještě přihlášeni? I během prázdnin se lze dohlásit, zbývají poslední volná místa.

On-line přihláška na tábor zde.

MAGICKÁ HRANICE POKOŘENA. NA TÁBORY SE PŘIHLÁSILO UŽ VÍCE NEŽ 1 300 DĚTÍ

V letošním roce se tábora zúčastní více než 1 300 dětí a každý den jejich počet roste. Tábory VĚDECKÉ LÉTO naleznete již v 10 českých městech. Nově chystáme turnusy také v Českých Budějovicích, Karlových Varech a Ústí nad Labem.

Nenechávejte si tuto dobrou zprávu pro sebe a pomozte nám vychovat mladé vědce i v nových regionech!

KROUŽKY VĚDA NÁS BAVÍ

PŘIHLAŠOVÁNÍ NA KROUŽKY 2014/15 SPUŠTĚNO. PŘIHLAS SE, KDO MŮŽEŠ!  

Už během prázdnin se můžete přihlásit na kroužek VĚDA NÁS BAVÍ. Každé pololetí pro děti připravujeme jiné pokusy a oblíbené experimenty z minulých let vylepšujeme. Nemusíte se tedy bát, že by se děti nudily. Kroužky můžete nově navštěvovat také v Českých Budějovicích, Jihlavě, Karlových Varech, Plzni a Ústí nad Labem. 

Přihlášku naleznete zde.

KROUŽKY „VĚDA NÁS BAVÍ“ MÍŘÍ DO ŠKOLEK 

Po velkém úspěchu pilotního projektu vědeckých kroužků v mateřských školkách otevíráme kroužky i v novém školním roce. Děti jsou hravou formou seznámeny se základy vědních oborů, které si ověří při výrobě jednoduchých experimentů, např. si postaví sopku, létajícího motýlka nebo telefon.

Přihlášku naleznete zde.

NOVINKY ZO SLOVENSKA 

VEDECKÉ TÁBORY A KRÚŽKY

Od budúceho týždňa naplno rozbiehame naše vedecké tábory. Svoje detičky môžete v prípade záujmu prihlasovať na turnusy 28.7 - 1. 8. na ZŠ Pavla Marcelyho a 11. 8. - 15. 8. na ZŠ Pankúchovej. V tomto istom termíne máme pripravený tábor aj pre deti z Malaciek. Prihlasovanie na krúžky od septembra 2014 už bolo spustené, ak máte záujem o krúžok v budúcom školskom roku prihlasovať sa môžete už teraz. 

Více informací na www.vedanasbavi.sk

 

AKTUÁLNĚ 

UŽ MÁTE V TÁBOROVÉ VÝBAVĚ VĚDECKÉ TRIČKO? 

Po našich tričkách s logem VĚDA NÁS BAVÍ se jen zaprášilo. Objednali jsme proto další várku.  Děti je mohou využít na táboře, během vědeckých kroužků i při dalších příležitostech. Účastníci tábora a našich kroužků mají na toto tričko navíc 20 % slevu

Objednat si ho lze během pár minut v našem e-shopu.

 

 

ŘADY GÉNIŮ VĚDA NÁS BAVÍ SE OPĚT ROZŠÍŘILY

Děkujeme všem, kteří se zapojili do kvízu VĚDA NÁS BAVÍ. Pro nejúspěšnější řešitele, kteří rozšířili řady géniů VĚDA NÁS BAVÍ, máme připraven speciální odznak s patronem tohoto pololetí - Luisem Pasteurem.  Na nový školní rok již připravujeme další kvíz. Pokud se letos nezadařilo, příští pololetí to určitě vyjde.

Tak nezapomeňte soutěžit.

POSLEDNÍ ŠANCE VYHRÁT KROUŽEK ZDARMA! JAK NA TO?

1) Nafoťte své dítě při jeho bádání a nahrajte snímek do fotogalerie. Inspirovat se můžete zde.

2) Získejte nejvíce hlasů. Rozešlete odkaz přátelům, babičkám, dědečkům…

3) Využijte poukaz na kroužek ZDARMA, vědecké tričko nebo anglické knihy od USBORNE BOOKS.

Zapojit se do soutěže můžete zde do 31. 8. 2014!

PRESS KLUB 

PRESS KLUB 

Pilotní projekt PRESS KLUB se od nového školního roku rozšiřuje na desítky škol. Školy zapojené do pilotního programu už pracují na zářijovém čísle, s nímž uvítají nové žáky školy. Velkou výhodou programu je on-line editace, takže děti mohou pracovat kdykoliv a kdekoliv, tedy i o prázdninách. 

Přečtěte si on-line verzi časopisu na www.schoolpressclub.com. 

PROJEKTY VĚDA NÁS BAVÍ

NEDOPADLO VYSVĚDČENÍ PODLE VAŠICH PŘEDSTAV? ZAČNĚTE S DOUČOVÁNÍM LETOS DŘÍVE!

Najděte si na nový školní rok šikovného lektora, který vaše dítě doučí matematiku, chemii, angličtinu nebo jiný předmět. Začít můžete už v létě!  Zprostředkování i registrace je zdarma. 

Lektory a doučované předměty naleznete na www.uceninasbavi.cz.

NEUMÍ SE VAŠE DĚTI UČIT? POŠLETE JE DOSTUDOVNY.cz

Právě připravujeme kroužky studijních dovedností také pro 1. stupeň ZŠ. Má vaše dítě problémy s přípravou do školy nebo na přijímací zkoušky? Hrozí mu špatné známky na vysvědčení? Ptejte se po kroužku DOSTUDOVNY.cz na vaší škole.

Více informací na www.dostudovny.cz

VĚDECKý JARMARK – daktyloskopie, HOŘÍCÍ termiti a možná přiletí i HELIKOPTÉRA

Na Vědeckém jarmarku 2014 vám dokážeme, že věda může být opravdu zajímavá a zábavná. Řadu pokusů si budete moci vyzkoušet na vlastní kůži. Těšíme se na vás 10. září 2014 na Vítězném náměstí v Praze. Vstup na akci je ZDARMA.

 
Více o programu na www.vedeckyjarmark.cz a našem Facebooku.

SPOLUPRACUJEME 

Léto v iQLANDII provází výbuchy i bláznivé experimenty

Experimentování v laboratoři nebo magická Science show pod vedením zkušených lektorů. To není vše, je tu také nová výstava „Mámo, táto, pojďme bydlet zdravě!“ a pobavíte se i při objevování stovek interaktivních exponátů, jako je vesmírný skateboard nebo ohnivé tornádo. Nová projekce je nachystána v 3D planetáriu a na vše bude dohlížet mluvící humanoidní robot Thespian.

Více informaci najdete na www.iqlandia.cz

PŘES 100 STUDENTŮ ZÍSKALO MEZINÁRODNÍ CENU VÉVODY Z EDINBURGHU

V první polovině června se konaly hned dvě slavnostní ceremonie, na nichž došlo k předání Zlatých, Stříbrných a Bronzových cen vévody z Edinburghu. Ocenění jim předávaly významné osobnosti, jako například britská velvyslankyně Jan Thompson, slavný rybář Jakub Vágner či cestovatel Dan Přibáň. Co mladí lidé pro získání tohoto ocenění udělali? To se dozvíte i z příspěvku Českého rozhlasu.

Fotografie z obou akcí najdete na webu www.DofE.cz i Facebooku.

 

ZAJÍMAVOSTI ZE SVĚTA VĚDY

Kolik náhod bylo potřeba ke vzniku lidské existence?  

Tématem našeho letního tábora je tento rok vznik a vývoj života na Zemi. Proč člověk získal dar inteligence? Bylo příčinou maso, klimatické změny či genetické mutace? Proč je tak propastný rozdíl mezi mozkem člověka a jeho nejbližším příbuzným – šimpanzem. Důvodem je pravděpodobně jen několik málo šťastných náhod.

Více si můžete přečíst na serveru www.vtm.e15.cz

HÁDANKA PRO FAJNŠMEKRY. JAK ROZDĚLIT 9 BODŮ? 

Rozdělte černé body pomocí tří čtverců tak, aby byl každý bod samostatně. Každý bod, musí být ohraničen úplně ze všech stran a ve své ohrádce musí být sám. Použít lze přesně 3 čtverce. Správnou odpověď s předmětem „hádanka“ nám opět napište na info@vedanasbavi.cz do konce měsíce. 

Na minulém obrázku jste měli napočítat 56 trojúhelníků. Odpovědí jsme obdrželi řadu, ale žádná z nich bohužel nebyla  správná.

TROCHA POEZIE NA ZÁVĚR

Mocniny
Vít Ryšánek

V čem spočívá moc Niny?
V tom, že umí mocniny!
Druhou, třetí, n-tou,
neskrytá za plentou.

Horší je to s odmocninou.
Ta se jaksi míjí s Ninou.
Jediná vědomost Niny,

 


 

co se týká odmocniny,
je jen nultá odmocnina.
Tu jedinou zvládá Nina.

Ví, že, ať z vrchu anebo ze dna,
právě nultá z x je jedna.

Za předpokladu, že x je kladné.

Rýmy skoro vždycky básníka Víta Ryšánka si můžete objednat na našich stránkách.

Přejeme vám i vašim dětem krásné prázdniny.

Tým VĚDA NÁS BAVÍ

Need help? Email us at info@vedanasbavi.cz

cancel
helpline kroužky

Můžeme Vám pomoci?

Nedaří se Vám dokončit přihlášku? Pokud máte problém, neváhejte nás kontaktovat:

Email: info@vedanasbavi.cz